Ankiety - przydatne czy nie?

08.04.2020

Właściwie po co te ankiety?

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej tematowi ankiet, a dokładniej przedstawimy kilka przydatnych narzędzi do ich tworzenia. Dlaczego, ankiety? To ciągle niedoceniana (chociaż już w coraz mniejszym stopniu) forma badania opinii w Polsce.

Prężnie działające Social Media to doskonałe źródło opinii, komentarzy, a idące z nimi w parze ankietowanie klientów, zdecydowanie poprawi jakość merytoryczną uzyskanego feedbacku. Przyjmując dalej definicję ankiety jako badania postępujemy zgodnie z zasadami tegoż tworzenia, a więc musimy przyjąć metodologię, czyli takie "narzędzia pomiarowe", jak np. skala ocen, itd. Dobrym pomysłem przy tworzenie ankiet - zakładając, że chcemy wykonać tą pracę fachowo – jest zaczerpnięcie rady eksperta. Dlaczego? Ano, chociażby dlatego, że ten dobierze odpowiednie narzędzia do mierzenia jakości pod kierunkiem rynku na którym działamy. Dzięki temu uzyskasz odpowiedzi najbardziej sprecyzowane do twojego pola działania – będziesz po prostu mógł się porównać z konkurencją na rynku.

Ankieta powinna być dobrze przemyślana. Odpowiedz sobie na pytanie: CZEGO ja chcę się dowiedzieć? Stosowanie pytań otwartych, to złota zasada przy tego typu badaniach i tak naprawdę na nich powinniśmy skoncentrować najbardziej naszą uwagę. Ta forma "podpytywania" klientów o opinie, przeprowadzana w sposób systematyczny, ciągły dostarczy szerokiej gamy informacji, czego oczekują nasi klienci, a więc w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać. Istotne jest również samo podejście do zapraszania do ankiet. Niektóre firmy stosują ( dosyć powszechne) techniki ankiet premiowanych – czyli wypełnij ankietę, a dostaniesz od nas 5%, 10%, 13%, itd. na kolejne zakupy. Istotne jest również, aby nie spamować wszystkich użytkowników. Zazwyczaj wystarczy 1 300 wypełnionych ankiet, aby uzyskać statystyczną istotność wyników.

Ok, zebraliśmy kilka bardzo ważnych zasad przy tworzeniu ankiet, przedstawmy zatem programy służące do ich tworzenia.

  • Typeform to produkt, który powstał w Barcelonie. Oprogramowanie online służy jako usługa dla firm, która specjalizuje się w tworzeniu formularzy oraz ankietach online. Jego główne zadanie to nadanie ankietom dynamizmu w oparciu o potrzeby użytkowników. Forma jest bardzo czytelna, a treści są dobierane w taki sposób, aby całe zadanie zabierało użytkownikowi jak najmniej czasu.
  • Dzięki Klaxoon masz do dyspozycji szeroki zakres aplikacji, aby stymulować dyskusję w grupie. Narzędzia zwiększające wydajność, materiały szkoleniowe, dzielenie się doświadczeniami, głosowania, czy wyzwania tzw. "chmury słów". Dzięki narzędziu czas spędzony na spotkaniach jest zmniejszony o połowę, a raporty są generowane automatycznie.
  • W Formularzach Google Forms możesz zaplanować następny wypad pod namiot, zarządzać rejestracją osób na szkolenie, przeprowadzić szybką sondę, zebrać adresy e-mail do newslettera, przygotować test itp. Narzędzie stwarza możliwość dodania swojego logo, zdjęcia czy avatara, aby spersonalizować obraz całości do twoich potrzeb. Możesz też wybrać jeden z gotowych motywów oferowanych przez Google. Masz do wyboru wiele rodzajów pytań, takich jak pytania wielokrotnego wyboru, listy rozwijane czy skala liniowa. Odpowiedzi na ankiety są automatycznie i starannie gromadzone w Formularzach, a informacje o odpowiedziach i wykresy są na bieżąco aktualizowane. Wszystkie te dane możesz też wyświetlać w Arkuszach. Same formularze działają szybko, więc można w łatwy sposób tworzyć, edytować i wypełniać na ekranach o dowolnym rozmiarze.
  • Webiankieta to bardzo rozbudowane narzędzie o szerokiej gamie dostępnych funkcji. Do tworzenia ankiet służy nam aż 18 różnych form pytań (np. przeciągnij i upuść, lista rozwijalna, test wielokrotnego wyboru, itd.) Samą szatą graficzną formularza również możemy całkowicie zarządzać. Mamy możliwość doboru czcionek, logotypów, a nawet doboru własnego tekstu na przyciskach nawigacyjnych. Oceny pracownicze, testy, quizy, wysyłka e-mail czy widgety do badań stron www to tylko kilka dostępnych w tym urządzeniu opcji. Prezentacja wyników zbiorczych w ujęciu liczbowym, procentowym i na wykresach pozwoli nam na bardzo dokładne odpowiedzi na interesujące nas pytania.
  • SurveyMonkey to proste w użyciu narzędzia do tworzenia spersonalizowanych ankiet online.
    SurveyMonkey Enterprise pomaga użytkownikom w całej organizacji uzyskać dostęp do właściwych danych, dzięki czemu mogą oni wykorzystać je w pełni. Mamy tu pełną dostępność danych takich jak: kto i jak często się loguje, aby móc kontrolować wykorzystanie i dopasowywać aktywność ankiet między zespołami.

Opisaliśmy pokrótce najważniejsze funkcje kilku platform ankietowych. W następnym artykule przybliżymy kolejną "porcję", ponieważ jak widzimy są to świetne narzędzia usprawniające szeroko pojęty feedback naszej firmy na rynku.