Jaką przyszłość mają konferencje online

05.06.2020

Nową sytuację spowodowaną koronawirusem określa się mianem czarnego łabędzia. W psychologii używa się tego pojęcia, w momencie gdy jakieś zdarzenie wytrąca świat bądź dany sektor gospodarki z dotychczasowego trybu, powodując jego totalną reorganizację. To właśnie światowa pandemia zmusiła niejako większość społeczeństwa do przeniesienia się na tryb online- zajęcia szkolne prowadzone w formie e-learningu, home-office, operatywki w formie zdalnej, a nawet szkolenia biznesowe prowadzone w formie webinarów. Jasne, że świat znał już te rozwiązania, jednak dopiero ta nowa rzeczywistość sprawiła, że ludzkość niemal całkowicie przerzuciła się na zdalne funkcjonowanie. To duży przełom, duża zmiana, która- z powodu zwykłej niewiedzy- mogła niejednego z Nas przysporzyć o zawrót głowy. Na szczęście, zorganizowanych zostało wiele szkoleń on-line, które zaznajomiły ludzi z nowymi rozwiązaniami i pokazały im jak bardzo są one wygodne.

Co roku, na całym świecie, organizowanych było mnóstwo konferencji: naukowe, literackie, związane z ogólnopojętym HR-em czy branżą IT. Takie wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością, uczestnictwo w konferencjach to przecież świetna okazja do poznania inspirujących ludzi czy podjęcia ciekawych dyskusji. Ten rok pokrzyżował plany wielu organizatorom dużych konferencji. Jednak nie trzeba było długo czekać na nowe rozwiązanie, którym są konferencje on-line.

W ubiegłym miesiącu miała miejsce XI edycja EKO WYZWAŃ- konferencja w pełni zdalna, zorganizowana tak, by każdy z zaplecza własnego domu mógł wziąć w niej aktywny bądź bierny udział.

Czy się udało? Oczywiście! Był czas na wypowiedzi ekspertów, ciekawe prezentacje, był również czas na zadawanie pytań. Wymagało to innego rodzaju logistyki, jednak dla chcącego nic trudnego.

Jakie są zatem plusy organizowania konferencji on-line?

  1. To jest tańsze!
    Cena wynajmu sali konferencyjnej, katering, nagłośnienie, transport to jedne z wielu opłat, jakie należy uwzględnić organizując dużą konferencję.
    Takie wydarzenie w wersji zdalnej oczywiście generuje swoje koszty, niezbędna będzie przecież pomoc informatyków, czy obecność prelegenta. Jednak wiele pozycji, bez których zwykła konferencja nie mogłaby się odbyć, po prostu odpada odciążając tym samym budżet.
  2. To jest EKO!
    Ten punkt na pewno dobrze rokuje na przyszłość konferencji on-line. Coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest troska o planetę. Dlatego każde rozwiązanie, które choć trochę wpłynie pozytywnie na środowisko będzie „na TAK”.
    Ze względu na dostęp do transmisji z domowego zacisza, nie trzeba troszczyć się o dojazd. Zakładając, że ponad połowa uczestników konferencji przyjechałaby na miejsce samochodem, możemy wyobrazić sobie jaka ilość spalin uniosłaby się w powietrze. Niwelując tę przyczynę, robimy ukłon w stronę Matki Natury.
  3. To jest wygodne!
    Mieszkając w Krakowie nie zawsze możemy pozwolić sobie na kilkudniowy wyjazd do Gdańska, mimo iż dana konferencja wydaje się być niezwykle interesująca. To ograniczenie znika wraz z pojawieniem się konferencji on-line. Jedyne warunki, jakie muszą zostać spełnione to wcześniejsza rejestracja, dostęp do internetu oraz urządzenie, z którego można taką transmisję oglądać. W dzisiejszych czasach, dla większości Polaków to sprawy banalnie proste.

Jak widać, kwestia konferencji on-line wydaje się być nie tylko ciekawa, ale również bogata w pozytywy. Konferencja to, według definicji, spotkanie organizowane w celu dyskutowania, rozwiązywania problemów i konsultowania. Niesie zatem możliwość rozwoju, wymiany rzeczowych informacji. Dziś nie musisz z nich rezygnować, ba! Nie musisz nawet wychodzić z domu, by wziąć w nich udział.

Rok 2020 to niepodważalnie rok wielkich zmian. Pojawia się zatem pytanie czy internetowe konferencje wyprą całkowicie te organizowane w dotychczasowy sposób? Myślę, że nie, ponieważ ludzie potrzebują interakcji face-to-face. Jednak konferencje on-line to niezwykle wygodny i dobry zamiennik, który może na stałe wpisać się w kalendarze organizatorów wielkich imprez.