Oznaki wypalenia zawodowego

22.10.2021

Spędzamy w pracy lwią część naszego czasu. Praca więc to nie tylko obowiązki, które wykonujemy. Jest ona źródłem dochodu. To podstawowa motywacja do pracy każdego z nas. Praca, czyli wspomniane obowiązki na które umówiliśmy się z pracodawcą to rodzaj wymiany. My oferujemy swoje usługi, czas, wiedzę, emocje itd., pracodawca odwdzięcza się nam za to w rozmaity sposób – z podstawowym ujęciem zapłaty. Podstawowym obowiązkiem każdego z nas jest dbanie o siebie. Zobligowani jesteśmy więc do tego, aby wymiana z naszym pracodawcą była satysfakcjonująca dla każdej ze stron i na każdym polu. W przypadku pracy z którą się nie zgadzamy a wykonujemy ją tylko i wyłącznie dla dochodu, poza opisanymi poniżej przykrymi konsekwencjami dla nas samych, nie osiągniemy wyników także dla szefa, firmy. Tutaj dobrym wydaje się przykład spadającego samolotu i maseczek tlenowych, które w momencie awarii maszyny wypadają z klap nad naszymi głowami. Najpierw winniśmy założyć ją na siebie, zanim zaczniemy udzielać pomocy innym. Wracając do naszego rozważania, sfrustrowany pracownik to z całą pewnością słabe efekty jego pracy.


Mój organizmie: „Nie dbam o Ciebie”

Co się dzieje gdy wykonujemy pracę która nas męczy i to jeszcze w środowisku w którym czujemy się jak piąte koło u wozu? Na pewno każda/y z Was domyśla się konsekwencji takiego działania. Krzywdzimy swój organizm, więc jego reakcje będą po prostu adekwatne. Lista takowych problemów jest bardzo długa i w ostateczności poza tymi „podstawowymi” przychodzą też te, które przeradzają się w poważne schorzenia, zagrażające naszemu zdrowiu. Stres, wypalenie zawodowe, depresja wraz z jej całym „dobrodziejstwem inwentarza”, mechanizmy przeniesienia (np. na rodzinę, bliskich) otwierają listę. Żeby nie zabrnąć tak daleko podsuwam Wam kilka czerwonych lampek, które mogą dawać sygnał do zastanowienia się o zmianie miejsca pracy. „Zawodowa bieżnia”
W Twojej obecnej pracy panuje wyścig szczurów, a Ty dobiegłeś/aś do punktu w którym sama myśl o kontynuacji tejże ścieżki zawodowej jest nie do zniesienia? To zdecydowany sygnał, że pora rozejrzeć się za nowym kierunkiem.

Sztuczność

Jeśli autentyczność jest w Twoim życiu ważną cechą, to z pewnością nie będziesz się dobrze czuł/ła w miejscu gdzie, chociażby Twoje poglądy nie są szanowane. Czy twoja obecna kariera pozwala ci żyć w zgodzie z twoimi wartościami?

Wyzwania

Jako ludzie jesteśmy ambitnym gatunkiem. W związku z tym poszukujemy wyzwań. Jeśli wiec czujesz, że projekty zlecane przez szefa są dla Ciebie mało satysfakcjonujące, za proste, zrób sobie zestawienie poprzedniego roku. Jeśli nie znajdą się w nim co najmniej trzy satysfakcjonujące zadania jaka jest szansa, że kolejne będą Cię napędzały do dalszego wysiłku?

Sens

Nastawienie do pracy zmienia się. Pracownicy chcą nie tylko wykonywać pracę na określonych zasadach, za określone wynagrodzenie, składające się z pensji i benefitów dodatkowych, ale coraz częściej oczekują, że ich praca będzie miała sens – w oczach ich samych, ale również w oczach innych.

Pogorszenie stanu zdrowia

Ten podpunkt z powodzeniem mógłby się znaleźć na pierwszym miejscu naszej listy. Nie trzeba nikogo przekonywać, że w przypadku utraty zdrowia, wszystko, dosłownie wszystko inne schodzi na daleki plan. Oznaki fizycznego pogorszenia stanu zdrowia to najpoważniejsza oznaka i ostrzeżenie wysyłane przez nasz własny organizm. Choroby są bardzo często psychosomatyczne. Znaczy to, że są reakcją na czynnik stresowy z którym już psychicznie sobie nie radzimy. To „ostatni dzwonek”. Jednak najpoważniejszym sygnałem, że pora na zmianę, są oznaki fizyczne. To ostrzeżenia wysyłane przez nasz własny organizm, których nie możemy ignorować.