PracujzGłową – ruszyła kampania podnosząca świadomość zdrowia psychicznego

10.03.2021

W I połowie 2020 roku, porównując do analogicznego okresu 2019 roku, liczba tak zwanych „L4”, czyli zwolnień lekarskich, wzrosła aż o 72%! Powód? Epizody zaburzeń depresyjnych i nawracających (depresja środowiskowa). Ile to dni absencji w pracy? Zatrważające 20 milionów…Nazwa środowiskowa odnosi się w tym wypadku, oczywiście, do sytuacji globalnej wywołanej przez małe żyjątko zwane SARS Cov-2. Właśnie ruszyła kampania, która ma uświadomić rolę zdrowia psychicznego w miejscu pracy.

Kampania ma na celu promowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Projekt, w którym zawiera się wspomniana kampania nosi nazwę #NASZAwtymGŁOWA. Misją projektu jest edukacja zarówno pracowników jak i pracodawców w kontekście profilaktyki zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Wypalenie zawodowe spowodowane nadmiarem obowiązków, nadgodzin, czy też pracy pod presją czasu może doprowadzić do wielu kłopotów psychicznych. Depresja, wypalenie zawodowe czy chroniczne zmęczenie to tylko kilka przykładów.

Smutna norma – wypalenie zawodowe

Coraz więcej pracujemy, coraz więcej dochodzi nam też stresów. Epidemia i zmiany nią wywołane w naturalny sposób wyzwoliły u nas reakcje wzmożonego stresu. Ujmując zagadnienie psychologią ewolucji - reakcja stresowa jest czymś pozytywnym i potrzebnym, a to dlatego, iż pozwala nam po prostu przetrwać. Problemy natomiast zaczynają się wtedy, gdy się ona nie wyłącza. Następstwem tego stanu jest to, że, hormony takie jak kortyzol i adrenalina, utrzymują się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, a to z kolei prowadzi do nadciśnienia, osłabienia systemu odpornościowego i całej niezliczonej gamy przykrych dolegliwości, które w zdecydowanych wypadkach mogą nawet zagrażać życiu.

Praca zdalna i jej negatywne konsekwencje

Praca zdalna to nie tylko oczywiste udogodnienia i same plusy. Do wspomnianych wcześniej kłopotów dochodzi jeszcze cała lista nowych problemów, spowodowana właśnie tym trybem pracy. Badania pokazują, że już 26% pracowników zaczyna odczuwać jej uciążliwość. Główne powody to mniejsza motywacja do pracy (aż 46,1%!), a także kłopoty ze skupieniem się na pracy (43,6%). Wynika to z wielu czynników. Znane nam środowisko domowe nie służy do pracy, a odpoczynku i w tym schemacie większość z nas funkcjonuje, bądź funkcjonowała. Zmiana, która nas dotknęła spowodowała, że nasze mózgi próbują się dostosować do nowych warunków. Oczywiście jest to wyjaśnione w telegraficznym skrócie, ale zasadę jasno widać. Remedia są różne i o części pisaliśmy już w poprzednich wpisach. Temat na pewno będzie dobrze omówiony w ramach projektu #NASZAwtymGŁOWA, na który niniejszym zapraszam! Poniżej link do kampanii:

https://naszawtymglowa.pl/