Prokrastynacja i pożeracze czasu jako wrogowie rozwoju

10.08.2020

Prokrastynacja - w uproszczeniu odkładanie zadań na później. Dość powszechne zjawisko, zwłaszcza gdy dookoła znajduje się wiele pożeraczy czasu, przez które praca, czy nauka schodzą na dalszy plan.

Co rozumie się przez pożeracze czasu? Wszelkie wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, które odwracają naszą uwagę od rzeczy istotnych. Gdy mówimy o pożeraczach-złodziejach czasu zapewne najszybciej na myśl przychodzą telefon, Internet, social media. Spostrzeżenie słuszne, jednak trzeba mieć świadomość, że lista jest o wiele dłuższa.

W poprzednim wpisie o zarządzaniu czasem, przerwy w pracy opisane są w samych superlatywach. Faktem jest, iż krótkie, systematyczne przerwy w pracy przyczyniają się do zachowania wysokiego poziomu efektywności. Jednak co za dużo, to nie zdrowo. Zbyt częste przerwy sprawią, że nim się spostrzeżemy nasz zaplanowany na prace czas minął, a zadania na dany dzień nie zostały wykonane. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie sobie dnia pracy i, przede wszystkim, skupienie całej swojej uwagi na wykonywanych działaniach.

Multitasking również może mieć negatywny wpływ na nasze wyniki w pracy. Starając się wykonać wiele zadań jednocześnie, często nie jesteśmy w stanie w krótkim czasie porządnie ukończyć żadnego z nich - przekłada się to na spadek motywacji, a w późniejszych etapach również na spadek efektywności.

Kiepska organizacja pracy, brak jasnych celów, bałagan w miejscu pracy - jednym słowem chaos. Wszystkie te czynniki źle wpływają na koncentrację. Warto zatem zadbać o swój wewnętrzny spokój i rozpoczynając pracę, poświęcić te pięć czy dziesięć minut na określenie swoich zadań na dany dzień.

W przypadku złodziei czasu, poza dokładnym planowaniem zadań, ważna jest również asertywność - umiejętność powiedzenia „nie” nie tylko sobie, gdy najdzie nas ochota na sprawdzenie social mediów. Nie bój się odmówić, gdy masz natłok własnych obowiązków, a zewsząd dochodzą nowe.

Dlaczego prokrastynujemy?

Zbyt dużo obowiązków

Wysoka ambicja jest dobra, pozwala bowiem się rozwijać i osiągać dużo. Jednak w momencie, gdy mamy na głowie zbyt wiele, zwyczajnie ciężko nam się skupić, nie wiemy również za co zabrać się w pierwszej kolejności.

Nudne zadania, brak motywacji

W pracy każdego człowieka znajdą się zadania, które nie należą do najciekawszych czy najprzyjemniejszych. Ich specyfika sprawia, że odkładamy je w nieskończoność, mogą również powodować frustrację i stres.

Prokrastynacja to powszechny problem, zauważenie go u siebie to pierwszy krok do sukcesu. W trakcie realizacji zadań napotkamy wiele przeszkód: brak zasobów, konflikty w pracy, ale także złodzieje czasu. Warto być świadomym każdego z nich, na każdy uważać i znać sposoby na walkę z nimi.