Techniki efektywnego zarządzania czasem

21.02.2020

W poprzednim wpisie, który znajdziecie tutaj, mówiliśmy o korzyściach z efektywnego zarządzania czasem, ale także o minusach złego gospodarowania nim. Dziś rozwiniemy zagadnienie, które pomoże skuteczniej planować różne działania.

Techniki zarządzania czasem

Jakie techniki zarządzania czasem sprawdzą się najlepiej dla Ciebie? Przeczytaj nasz wpis, żeby nauczyć się, jak stać się bardziej efektywnym. Aby pomóc Ci planować i kontrolować to, jak dużo czasu spędzasz na poszczególnych czynnościach, przygotowaliśmy dla Ciebie najbardziej użyteczne techniki:

  1. Planuj z wyprzedzeniem, aby uniknąć marnowania czasu - po prostu spisz tak dużo sposobów, ile tylko potrafisz, jak można zaradzić utracie czasu, np. pomyśl, ile czasu spędzasz używając mediów społecznościowych czy oglądając telewizję. Powieś swoje pomysły w widocznym miejscu, aby nie zbaczać z obranego kursu.
  2. Mądrze segreguj swoje cele pod względem ich ważności - zdecyduj, które sprawy są naprawdę ważne w Twoim życiu i skup się na nich, kiedy jesteś entuzjastyczny, potem kiedy masz 70% wydajności i w końcu, kiedy spowalniasz. Możesz się tego dowiedzieć poprzez narysowanie godzinnych bloków na kartce papieru. Niektóre osoby są rannymi ptaszkami, inne sowami.
  3. Nie skupiaj się na nieistotnych zadaniach - aby dowiedzieć się, jakie są Twoje priorytety, stwórz listę swoich zadań i daj każdemu z nich inną ilość punktów (np. od 10 do 100). To pomoże Ci zobaczyć najważniejsze rzeczy do zrobienia.
  4. Rozpraw się z rzeczami rozpraszającymi uwagę - na przykład: bałagan na biurku, wszystkie istotne rzeczy, jakich potrzebujesz do pracy, robienie jednej czynności naraz, itp. Poznaj wszystkie "rozpraszacze" w Twoim życiu, spisz je i określ swoje osobiste strategie na przezwyciężenie ich, np. limity czasowe, ustawianie przypomnień na telefonie komórkowym, używanie karteczek samoprzylepnych, itd.
  5. Uwzględnij przerwy pomiędzy zadaniami w Twoim planie - to jest bardzo ważne, aby mieć krótkie i efektywne przerwy, ale czasami możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, jak zaskakująco szybko mija czas. Po prostu, zrób szybkie ćwiczenie, zamknij oczy, pomyśl o czymś, ale nie licz! Otwórz oczy, kiedy myślisz, że minęła już minuta. Otworzenie oczu w innym momencie pokaże Ci, jak szybko możemy stracić poczucie czasu.
  6. Śledź swój czas i wyznacz sobie limity czasowe - możesz wykonać proste ćwiczenie, żeby sprawdzić, gdzie tracisz czas. Przygotuj kartkę z 24 kwadratami, które reprezentują 24 godziny w ciągu dnia i uzupełnij je swoimi rutynowymi czynnościami. W ten sposób możesz zobaczyć, na co powinieneś przeznaczyć więcej czasu, na co mniej, a co wyeliminować, aby udoskonalić swoją efektywność zarządzania czasem.

Pamiętaj, wszyscy mamy tą samą ilość godzin w ciągu dnia. Poprzez stosowanie technik zarządzania czasem w swoim życiu, możesz polepszyć wydajność, przestaniesz być ciągle zajęty i staniesz się bardziej zadowolony ze swoich działań.