Dlaczego rozumienie swoich emocji jest ważne... czyli kilka słów o inteligencji emocjonalnej

06.07.2020

Niezależnie od sytuacji zawsze warto rozumieć swoje emocje. To czy potrafimy je nazwać, określić skąd się u nas wzięły, a nawet to czy umiemy zapanować nad emocjonalnymi impulsami składa się na iloraz inteligencji emocjonalnej. To właśnie ta inteligencja pcha nas ku rozwojowi - zarówno w kwestii zawodowej, jak i osobistej - pozwala też tworzyć dobre jakościowo relacje.

Nie każdy ma swoją inteligencję emocjonalną na wysokim poziomie. Często jesteśmy uczeni czegoś całkiem odwrotnego - tłumienia emocji, zapominania o nich, nie słuchania ich. To błąd. Warto do swojej osoby podejść holistycznie i, tak jak dbamy o układ odpornościowy, warto także zadbać o nasz „emocjonalny środek”.

Rozwój kompetencji emocjonalnych jest także niezbędny jeśli chcesz zarządzać ludźmi. Większa samoświadomość, poznanie procesów zachodzących w grupach czy umiejętność nawiązywania jakościowych relacji - to wszystko przełoży się na jakość atmosfery w firmie oraz na pozytywne wyniki.

Co jest zatem istotne w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej?

  • Zauważenie
    Każda istota na ziemi jest targana całą gamą emocji. Warto więc je zauważać, zarówno u siebie jak i u innych. Postaraj się nazwać te emocje, domyślić się skąd się wzięły - świadomość własnych emocji to podstawa pracy nad inteligencją emocjonalną
  • Empatia
    Kompetencje społeczne także składają się na inteligencję emocjonalną. To, czy potrafimy nawiązywać znajomości, a później utrzymywać dobre relacje dużo o niej świadczy. W zarządzaniu emocjami ważna jest także świadomość społeczna, czyli dostrzeganie innych i ich emocji. Empatia może pomóc w zrozumieniu drugiej strony i przy okazji ułatwić życie - kwestia ta jest bowiem nieoceniona przy wszelkiego rodzaju konfliktach czy nieporozumieniach.
  • Ty
    Spędzamy ze sobą całe życie, warto zatem byśmy siebie lubili - z takim podejściem żyje się i zdrowej i przyjemniej. Zastanów się nad poziomem poczucia własnej wartości. Czy jest on stały? Czy może zależny od czynników zewnętrznych? Czy umiesz nazwać te czynniki?
    Praca nad sobą może być dla niektórych niedogodna - to fakt. Jednak wychodzenie ze swojej strefy komfortu zawsze popłaca!
  • Praktyka
    …czyni mistrza, także w kwestii umiejętności emocjonalnych. Warto zatem zgłębiać ten temat - czytając, ćwicząc, szkoląc się - by wykorzystywać nowo poznane techniki w praktyce i sprawić, żeby nasze życie było bardziej efektywne. Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Jane Wheeler pokazują, że uczestnicy szkoleń dotyczących inteligencji emocjonalnej, nie utracili nabytych umiejętności nawet po długim czasie.
    Jest to zatem inwestycja bardzo opłacalna.