Jak oprogramowanie HR wspiera praktyki ESG w nowoczesnych organizacjach?

23.02.2024

Jak oprogramowanie HR pomaga korporacji, która stawia na środowisko, społeczeństwo i zrównoważony wzrost? Jak w dobie rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej, możesz upewnić się, że Twoje strategie rekrutacyjne przyciągają właściwych, wartościowo zorientowanych kandydatów i jak, w tym, pomagają funkcje oprogramowania HR. W artykule napiszemy o konkretnych funkcjach oprogramowania, które zostaną omówione i jakie korzyści przynoszą w kontekście ESG. Zapraszamy do lektury! 

Kluczowe funkcje oprogramowania HR wspierające realizację celów ESG

W obszarze rekrutacja i selekcja, oprogramowanie dzięki anonimizacji danych osobowych kandydatów, skupia się umiejętnościach oraz doświadczeniu pomijając uprzedzenia.

Systemy, które analizują strukturę demograficzną zatrudnienia i monitorują postępy w realizacji celów różnorodności, umożliwiają lepsze zrozumienie celów ESG.

Dostęp do kursów online na temat zrównoważonego rozwoju, etyki biznesowej i zarządzania społecznego, poszerza wiedzę wśród pracowników.

Funkcje oprogramowania HR, w tym nowoczesne systemy zarządzania kadrami, pozwalają na włączenie tych celów do planów rozwoju i oceny pracowników, promują odpowiedzialne zachowania społeczne i wspierają realizację celów zrównoważonego rozwoju biznesu.

Regularne przeprowadzanie ankiet na temat dobrostanu, satysfakcji z pracy wśród współpracowników, może pomóc w identyfikowaniu obszarów do poprawy i budowaniu ludzkiego środowiska pracy.

Programy wsparcia pracowników i inicjatywy zdrowotne włączą programy well-being dla zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników, co jest zgodne z celami społecznymi.

Rozwój talentów z uwzględnieniem ich zaangażowania pomoże w szkoleniu liderów przyszłości, którzy będą budować zrównoważony rozwój w firmie.

Automatyzacja procesów HR a efektywność wdrażania strategii ESG

Jak oprogramowanie HR pomaga firmie? Dzięki procesowi automatyzacji w obszarze kadr można łatwiej osiągać cele związane ESG:

Wykorzystanie zaawansowanych systemów ATS Applicant Tracking Systems z funkcjami AI do automatycznego przesiewania CV, w nich algorytmy mogą wyszukiwać kandydatów posiadających umiejętności związane ze zrównoważonym rozwojem. Automatyzacja odkłada na bok uprzedzenia i pomaga w szybkim pozyskiwaniu kandydatów, które mogą przyczynić się do realizacji celów firmy.

Automatyczne narzędzia do przeprowadzania ankiet pracowniczych mogą dostarczać wartościowych informacji na temat postrzegania strategii przez pracowników. Dane te mogą być analizowane, umożliwiając szybką reakcję na ewentualne problemy i poprawę.

Platformy e-learningowe automatycznie dostarczają szkolenia do szerokiej grupy pracowników, niezależnie od lokalizacji. Dzięki temu wszyscy pracownicy mają równy dostęp do wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju, różnorodności oraz etyki biznesowej.

Systemy zarządzania wynikami mogą być zintegrowane z celami, umożliwiając menedżerom śledzenie postępów w realizacji indywidualnych i zespołowych zadań związanych z ESG. 

Cyfrowe systemy onboardingowe dostarczą nowym pracownikom informacje o polityce firmy, jej celach zrównoważonego rozwoju oraz sposobach, w jaki sposób mogą pomóc w realizacji. 

Rozwój kariery z pomocą oprogramowania HR może znaleźć pracowników z potencjałem do roli liderów, oferując spersonalizowane ścieżki rozwoju i szkoleń. 

Analiza danych HR jako fundament dla decyzji związanych z ESG

Analiza danych HR stanowi fundament dla podejmowania decyzji związanych ze środowiskiem, ludźmi i zarządzaniem na poziomie zarządu. Dzięki gromadzeniu i analizowaniu danych zarząd zrozumie, jak zarządzanie zasobami ludzkimi wpływa na cele i będzie podejmował lepsze decyzje strategiczne. 

Oto kilka przykładów, jak oprogramowanie kadrowe pomaga firmie i wspiera cele ESG: 

  1. Gromadzenie danych dotyczących demografii umożliwia dostrzeżenie braków kadrowych. Zarząd może wykorzystać te informacje do opracowania strategii rekrutacyjnych i programów rozwojowych.
  2. Ankiety pracownicze i analiza informacji zwrotnej dostarczą zarządowi informacji o poziomie satysfakcji i zaangażowania pracowników. Dane te pozwalają na ustalenie obszarów wymagających poprawy oraz planowanie inicjatyw wspierających dobrostan pracowników.
  3. Analiza danych dotyczących pracy zdalnej: oszczędność czasu na dojazdy i zmniejszenie śladu węglowego, pozwala ocenić wpływ tej formy pracy na cele środowiskowe firmy. Na tej podstawie mogą być podejmowane decyzje dotyczące pracy zdalnej lub hybrydowej.
  4. Systemy kadrowe mogą analizować uczestnictwo i wyniki pracowników w szkoleniach dotyczących etyki biznesowej, compliance i zarządzania ryzykiem. Analiza danych pozwala zarządowi ocenić, czy konieczne są dodatkowe działania edukacyjne.
  5. Analiza danych umożliwia skuteczne planowanie potrzeb kadrowych i zmian na kluczowych stanowiskach. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie ciągłości pracy i zarządzanie zgodnie z wartościami.

Wpływ oprogramowania HR na zaangażowanie pracowników w działania ESG

Wpływ oprogramowania do zarządzania zasobami ludzkimi na firmę jest wieloaspektowy. Dzięki nim pracodawcy mogą zrozumieć, jak strategie kadrowe wpływają na różnorodność, dobrostan pracowników, rozwój talentów oraz jaki jest wkład firmy w ochronę środowiska i społeczną odpowiedzialność biznesu.

Zaawansowane systemy kadrowe pozwalają na personalizację ścieżek kariery i doświadczeń pracowniczych, biorąc pod uwagę indywidualne wartości i zainteresowania. Dzięki nim pracownicy będą mogli rozwijać się w obszarach, które są dla nich ważne, jednocześnie pracując nad osiąganiem kolejnych celów zrównoważonego rozwoju firmy.

Przyszłość zarządzania talentami z perspektywy ESG: Rola technologii HR

Oprogramowanie w organizacji skupia się na łączeniu zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej i etycznych praktyk zarządzania z każdym aspektem zarządzania zasobami ludzkimi. Rola technologii w tym kontekście jest strategiczna, ponieważ umożliwia priorytetowe podejście do rozwijania i zatrzymywania talentów, które podzielają wartości firmy. 

Jak technologia będzie wspierać przyszłość zarządzania talentami w kontekście ESG?

  • Zintegrowane systemy będą wykorzystywać zaawansowaną analizę danych do oceny i przygotowywania raportów. 
  • Technologia będzie coraz częściej wykorzystywana do celów rekrutacyjnych i onboardingowych, które podkreślają znaczenie ESG. 
  • Platformy e-learningowe i systemy zarządzania nauką będą nie tylko podnosić świadomość ekologiczną i społeczną pracowników, ale także rozwijać konkretne umiejętności i kompetencje związane ze zrównoważonym rozwojem i etyką biznesową.
  • Aplikacje do zarządzania wydajnością i platformy do zbierania informacji zwrotnej, będą służyć do angażowania pracowników w różne inicjatywy. Możliwość wyrażania opinii i udział w dialogu na temat działań np. ekologicznych firmy znacząco zwiększy poczucie przynależności u pracowników.
  • Technologie pomogą również w zarządzaniu zasobami ludzkimi w sposób zrównoważony, na przykład poprzez włączanie pracy zdalnej i hybrydowej, co obniży ślad węglowy firmy.
  • Zaawansowane systemy HR pozwolą na personalizację ścieżek kariery i doświadczeń pracowniczych. 

Które funkcje oprogramowania HR chciałbyś wprowadzić w Twojej korporacji? Porozmawiaj o tym z nami!