Aplikacje do Quizów - ciekawe uzupełnienie lekcji

15.04.2020


W dzisiejszym wpisie zajmiemy się kolejnymi narzędziami służącymi do uczynienia lekcji online ciekawszymi. Quiz to bardzo przydatna forma sprawdzania wiedzy uczestników przed i po zajęciach, ale także można go wykorzystać w bardzo skutecznej technice diagnozowania stanu przyswajania informacji uczestników w trakcie trwania zajęć. Taki zabieg pozwala sprawdzić, zaangażowanie słuchaczy, ale także podnieść jej poziom. Pozwala także prowadzącemu "na szybko" nanieść potrzebne poprawki do programu "na żywo", aby każdy uczestnik wyniósł z zajęć jak najwięcej. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym z tych aplikacji.

Każde z nich oferuje trochę inne funkcje i doświadczenie użytkownikom i użytkowniczkom. Dlatego często jedno narzędzie pasuje lepiej określonej grupie wiekowej lub do różnych metod edukacyjnych. Uważam, że quizy to świetna metoda do zbierania informacji o przebiegu toku edukacji, wybranej grupy docelowej, dlatego gorąco polecam: przyjrzyjcie się tym narzędziom, przeanalizujcie ich funkcje pod kątem własnych potrzeb.

  • Kahoot to strona, ale także aplikacja do pobrania na tablety i smartfony obu najpopularniejszych systemów (Android i iOS). Pozwala na tworzenie prostych quizów lub ankiet (ale tylko do 4 odpowiedzi). Uatrakcyjniać je można filmami, a także muzyką z własnej biblioteki utworów. Pytania trzeba prezentować na rzutniku lub osobnym ekranie, a odpowiedzi udziela się klikając na odpowiedni symbol odpowiedzi na smartfonie. Kahoot jest zdecydowanie najbardziej kolorową i dynamiczną aplikacją przygotowaną z myślą o użyciu w szkole lub podczas zabawy. Dodatkowo mamy możliwość korzystania z quizów autorstwa innych osób, dzięki czemu świetnie służą do np. nauki języków obcych.
  • Podobnie w jak w Kahoot, w aplikacji Quizizz możemy za darmo tworzyć własne quizy lub skorzystać z innych, dostępnych publicznie i stworzonych przez innych użytkowników. Co jednak wyróżnia Quizizz to możliwość dodawania memów jako reakcji na odpowiedzi oraz zadawania “prac domowych” o określonym terminie ważności. Możemy tworzyć quizy z maksymalnie 5 odpowiedziami, jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. W porównaniu do Kahoot Quizizz oferuje znacznie bardziej rozbudowane opcje szkolne: integrację z Google Classroom i Edmodo, a nawet wysyłanie wyników mailem (np. do rodzica). Jeśli planujemy tylko proste quizy to Quizizz przyda się nie tylko w klasie ale również na zajęcia z osobami dorosłymi. Aplikacja nie wymaga pokazywania pytań na ekranie rzutnika i dostępna jest częściowo w języku polskim.
  • Menimeter to najbardziej rozbudowane narzędzie z przedstawionych w tym artykule, jednak bardzo intuicyjne zarówno dla osoby tworzącej quiz jak i samego odbiorcy. Podczas odpowiadania pytania i odpowiedzi wyświetlają się na telefonach osób uczestniczących, dzięki czemu zadania można prowadzić bez rzutnika na sali lub zdalnie (np. W trakcie webinariów). Do zdecydowanych plusów aplikacji możemy zaliczyć: bardzo duży wybór pytań oraz dodatków interaktywnych uatrakcyjniających nasze ćwiczenie.
  • Socrative rozbudowane narzędzie do prowadzenia quizów online w czasie rzeczywistym i nie tylko. W wersji darmowej mozemy korzystać z pokoju akomodującego, aż 50 uczestników! Platforma pozwala nam na tworzenie testów jedno oraz wielokrotnego wyboru, quizów, pytań typu "oceń w skali 1-10", itd. Unikalną funkcją Socrative jest mini-gra „Space Race”, dzięki której na ekranie możemy wyświetlić wyścig awatarów osób lub grup uczestniczących w zadaniu.
  • Francuski Klaxoon pozwala nam na wykorzystanie narzędzia do burzy mózgów i funkcji „zwinnej” platformy e-learningowej. To rozwiązanie oferuje nie tylko możliwość interakcji z uczestnikami na żywo, ale również dodawania materiałów do samodzielnego studiowania takich jak artykuły czy filmy. Uczestnicy mogą umieszczać rozwiązania zadań, czy też dać informację zwrotną na temat zadania – co pozwala na pełną interakcję studentów. Quiz w Klaxoon to także kilka opcji do wyboru. Oprócz typowych pytań jedno i wielokrotnego wyboru, możesz przeprowadzić na jeszcze 7 innych sposobów.

Te platformy to zestawienie tylko kilku najbardziej popularnych, wykorzystywanych w procesach nauczania narzędzi do przeprowadzania quizów. Jest ich o wiele więcej i nie sposób o nich wszystkich wspomnieć, a przynajmniej zachowując naszą zasadę przyjemnego dla oka czytelnika formatu. Jak widzimy wszystkie jednak są one do siebie dość zbliżone i tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji zależy, który z nich stanie się naszym faworytem.