Nasze temperamenty a sposób przyswajania wiedzy

20.07.2020

Wyróżnia się cztery najpopularniejsze temperamenty. Dwa znajdujące się po stronie ekstrawertycznej: choleryk i sangwinik oraz te po przeciwnej, introwertycznej stronie: flegmatyk i melancholik. Temperament ma spory wpływ na nasze życie, osobowość i zachowanie. Ma także wpływ na sposób, w jaki przyswajamy wiedzę!

Świadomość i zrozumienie swojego temperamentu pomoże znaleźć nasze bolączki i rozprawić się z nimi, znajdując najlepszy dla nas sposób na naukę.

Choleryk- postaw sobie cel

Osoba o temperamencie cholerycznym lubi wykonywać mnóstwo rzeczy naraz. We wszystkich dziedzinach chce być najlepsza, chce także przyswajać wiele informacji. I to jest super, warto bowiem być obeznanym w wielu dziedzinach.

Problem może pojawić się jednak, gdy choleryk zechce stać się ekspertem w danej branży. Gdy ciężko skupić swoją uwagę na danym temacie przez dłuższy czas, przyswojenie dużej dawki wiedzy może być twardym orzechem do zgryzienia.

W takim wypadku poleca się ustalanie celów i realizacja ich. Wyzwania to coś, co cholerycy lubią- i to jeszcze jak! Podzielenie sobie długiego procesu nauki na moduły i potraktowanie ich jako swego rodzaju challenge może pozytywnie zmotywować.

Sangwinik- działaj aktywnie

Osoby o tym temperamencie to typowi ekstrawertycy. Lubią uwagę innych, napędzają ich kontakty międzyludzkie. Często są aktywni, gadatliwi i „wszędzie ich pełno”.

Nauka poprzez pracę w grupie to świetny wybór- z takich interakcji sangwinicy wyciągną bowiem najwięcej. Mogą na żywo testować swoje umiejętności, popełniać błędy, wyciągać wnioski i się rozwijać.

Ważne jest także, by urozmaicać sobie sposoby przyswajania wiedzy. Zapewne każdy z nas pamięta ze szkoły choć jedną taką osobę, która brała udział w każdych dodatkowych aktywnościach, jednocześnie często przychodząc na zajęcia nieprzygotowana. Dla sangwiników istotne jest, by sam proces nauki wiązał się z zabawą, by był zaskoczeniem. Dlatego tak ciężko bywa im zmotywować się do pracy w trakcie szkolnej rutyny.

Melancholik- uporządkuj przestrzeń i dogłębnie analizuj

W trakcie pracy czy nauki większość osób z temperamentem melancholika ceni sobie szczegółowy harmonogram i trzymanie się planu, możliwość analitycznego myślenia oraz spokój. Warto zatem materiał szkoleniowy dokładnie przejrzeć i stworzyć swoje notatki. Takie treści sprostają Twoim wymaganiom, a korzystanie z nich będzie czystą przyjemnością.

Faktem jest, iż melancholicy rzadko mają problemy z przyswajaniem wiedzy, a ich wyniki są często osiągają wysoki poziom- to właśnie przez spokojne podejście, dogłębną analizę.

Flegmatyk- działaj w swoim tempie

Flegmatycy, czyli osoby spokojne, cierpliwe i zgodne. Lubią działać w swoim tempie, wtedy wyniki ich pracy są najefektywniejsze. Nie znaczy to jednak, że uczestnictwo w grupowych nie jest dla nich- flegmatycy lubią dobrze żyć z każdym, wystrzegają się konfliktów, dlatego burza mózgów lub praca w grupie z nimi może być owocna.

Flegmatycy, podobnie jak melancholicy lubią gdy proces nauki jest z góry zaplanowany i co ważne, gdy się tego planu trzymamy. Warto zatem skorzystać wtedy z różnego rodzaju szkoleń, które prowadzone są przez profesjonalistów.

Warto też pomyśleć o systemie nagród- może to odpowiednio zmotywować do pracy.

I jasne, że powyższe wskazówki to duże uogólnienie, zachęcam jednak do zapoznania się ze swoimi temperamentami- które notabene często są mieszanką kilku powyższych- i zrozumienia procesów, które w nas zachodzą. Potraktujmy to jako kolejny krok w stronę rozwoju inteligencji emocjonalnej.