Urozmaicamy naszą treść o piękną grafikę!

22.04.2020

Programy służące do tworzenia grafiki to rozbudowane narzędzia, dzięki którym możemy urozmaicać nasze wpisy o rozmaite obrazy. Ciężko wyobrazić sobie teksty pisane na social mediach bez jakiejś infografiki. Właściwie można powiedzieć, że taki rodzaj zamieszczania informacji wszedł do kanonu.

Generalnie grafikę tworzoną za pomocą komputera dzielimy na dwa rodzaje: grafika rastrowa oraz wektorowa. Obie wersje służą do przeprowadzania zmian czy tworzenia obrazu na różnych formatach graficznych. Programy graficzne służą oczywiście nie tylko do tworzenia treści obrazkowych w Internecie. Od dawna znajdują zastosowanie w przygotowaniu plików pod druk. Plakaty, ulotki, foldery reklamowe czy książki. Wszędzie tam dostrzeżemy pracę grafika komputerowego. W dzisiejszym wpisie, pokażemy kilka popularnych programów do wykonywania tego typu zadań.

  • Adobe Lightroom to program służący do przetwarzania obrazów uzyskiwanych za pomocą cyfrowych aparatów fotograficznych. Program wykorzystuje technologię Adobe Camera Raw, dzięki której może obsługiwać ponad 120 różnych formatów nieskompresowanych. Umożliwia zarządzanie kolekcjami zdjęć, tworzenie prezentacji, zaawansowaną edycję wybranych kadrów, pokaz slajdów, konwersję plików do popularnych formatów JPEG i TIFF.
  • GIMP to bezpłatny program do edycji grafiki rastrowej. Pozwala na operacje takie jak m.in. retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, umożliwiając pracę na warstwach i kanałach, dostosowywanie interfejsu czy tworzenie skryptów automatyzujących niektóre czynności. Praca w GIMP-ie odbywa się na warstwach i kanałach, co pozwala na niedestruktywną edycję zdjęć i wygodne projektowanie grafiki. Na uwagę zasługuje bogactwo narzędzi zaznaczenia, na przykład zaznaczenie odręczne, zaznaczenie z miękką krawędzią i możliwość wykorzystania krzywych Beziera do wybierania obszaru zaznaczenia.
  • Canva to swego rodzaju platforma, program online, który po darmowej rejestracji pozwala na tworzenie różnego rodzaju grafik. Od grafik na bloga, przez ulotki, po prezentacje. Aktualnie około 40 różnych typów grafik. Program online posiada filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycyjne. Canva pozwala na korzystanie z gotowych szablonów oraz tworzenie projektów, tj. okładki książek, prezentacji czy zaproszeń od podstaw.
  • Photoshop to profesjonalny i cieszący się ogromną popularnością program do edycji grafiki rastrowej, z obsługą kształtów wektorowych, a nawet modeli 3D. Wśród jego głównych zastosowań wymienić należy edycję i obróbkę fotografii cyfrowej, tworzenie grafiki na potrzeby Internetu, poligrafii oraz wiele więcej. Photoshop daje użytkownikowi możliwość tworzenia profesjonalnych i niezwykle efektownych projektów, składających się z niemalże nieograniczonej ilości warstw, masek, grafik w wysokiej rozdzielczości, zgrabnie łączonych ze sobą za pośrednictwem szerokiej gamy filtrów i efektów. Photoshop dodatkowo oferuje zestaw przydatnych narzędzi usprawniających pracę z grafiką i aplikacją – m.in. przeglądarka plików Adobe Bridge, menadżer rozszerzeń Adobe Extension Manager, usługa Adobe Drive itp.
  • Adobe Illustrator to podstawowe narzędzie do projektowania wektorowego umożliwiające stosowanie nowatorskich pomysłów. Program oferuje zaawansowane, dokładne narzędzia do rysowania i obróbki tekstu, które ułatwiają tworzenie kompozycji wektorowych. Pozwala to na szybkie i intuicyjne opracowanie dowolnych materiałów, od znaków markowych przez elementy reklamowe po grafikę do stron internetowych, wideo i filmów. Program Illustrator CC jest częścią usługi Creative Cloud, dzięki czemu można kilkoma kliknięciami zsynchronizować motywy kolorów, przestrzenie robocze i projekty.
  • Inkscape jest rozbudowanym narzędziem do tworzenia grafiki wektorowej. Swoim wyglądem interfejsu przypomina program firmy Adobe -CorelDraw. Dzięki dużej ilości funkcji, możemy czerpać z profesjonalnego narzędzia, które oferowane jest jako program darmowy dla użytkownika. Do rysowania Inkscape może wykorzystać klasyczne narzędzia, które znajdziemy w wielu podobnych programach, jak linie odręczne, łamane, krzywe Beziera, narzędzia do kaligrafii, podstawowe kształty parametryczne (także losowe) i narzędzia tekstowe. Można tu także osadzać bitmapy jako części projektu i „klonować” parametry obiektów. Nie zabrakło możliwości sterowania parametrami linii, jak wzory, zakończenia i kształty zagięć. Inkscape pozwala pracować w przestrzeniach RGB, CMYK, HSL i korzystać z systemu dopasowania barw (CMS). Do wypełnień można stosować bitmapowe i wektorowe desenie, wielokrokowe gradienty i bogatą kolekcję kreskowań. Manipulacje obiektami pozwalają na zmianę kształtu obiektów na wiele sposobów, w tym operacje Boole'a na ścieżkach, upraszczanie i konwertowanie na ścieżki tekstu i bitmap.
  • Affinity Designer to najszybszy i najbardziej precyzyjny program do projektowania grafiki wektorowej. Zbudowany od podstaw wszystkie funkcje, narzędzia, panele zostały opracowane z myślą o potrzebach kreatywnych profesjonalistów. Dzięki ciągłym innowacjom i rozwojowi powstała aplikacja, które zrewolucjonizuje Twój sposób pracy. Dzięki obsłudze wszystkich popularnych formatów i profili ICC projekty będą pojawiać się z gładkimi gradientami, która zawsze aktualizują się na żywo na stronach.
  • Crello jest najłatwiejszym narzędziem projektowania online do tworzenia animacji i grafik do serwisów społecznościowych i internetu W programie możemy edytować tekst i w zależności od projektu zmieniać drobne elementy graficzne. Drugą opcją jest utworzenie postu z animowanym tłem i własnoręczne zaprojektowanie grafiki według osobistych preferencji.
  • Piktochart jest aplikacją służącą do tworzenia estetycznych materiałów wizualnych, łączących w sobie tekst i grafikę, oraz do dzielenia się nimi w sieci. Użytkownik może zaprojektować cztery typy materiałów: infografikę, prezentację, plakat i raport. Ułatwieniem są gotowe szablony odpowiadające rozmiarem i charakterem poszczególnym typom. Infografiki mają zazwyczaj postać długich, kolorowych pasków, natomiast prezentacje do publikacji online – proporcje 4:3. Raporty w formacie A4 umożliwiają przedstawienie danych w formie graficznej, a szablony plakatów doskonale nadają się do stworzenia internetowych banerów.