Kompetencje w przemyśle 4.0
Jakie zawody i kompetencje potrzebne będą w przemyśle 4 generacji?
Gwałtowne zmiany w zapotrzebowaniu na kompetencje i zawody związane z automatyzacją i informatyzacją procesów wytwórczych, doprowadzą do zmniejszenia się zapotrzebowania na pracę. To silny i budzący niepokój trend, o którym dużo piszą ekonomiści i specjaliści HR. Jednakże eksperci światowego forum ekonomicznego zwracają uwagę, że równocześnie z zanikami zawodów powstawać będą nowe i zapotrzebowanie na pracę będzie się zmieniać, ale nie zaniknie zupełnie.
Które zawody i jakie kompetencje rozwijać się będą w świecie czwartej rewolucji technologicznej?
Zgodnie z infografiką przygotowaną przez Guthrie Jensen zawody, które będą rozwijać się najbardziej dynamicznie to analitycy big data, zawody medyczne, weterynaryjne, sprzedaż, marketing, projektowanie, szkolenie i edukacja, analitycy zarządzania oraz web developerzy.
Wśród 10 kluczowych kompetencji wymieniane są takie jak negocjacje, myślenie krytyczne, rozwiązywanie kompleksowych problemów, inteligencja emocjonalna oraz umiejętność podejmowania decyzji.
O tym że rynek pracy się zmienia nie trzeba nikogo przekonywać. Z omawianej powyżej prognozy wynika, że wyzwania stawiane obecnym i wchodzącym na rynek pracy pracownikom związane z rozwijaniem umiejętności, które postrzegane są jako nie chodzące w parze jak inteligencja emocjonalna i myślenie krytyczne na przykład. Pełny tekst: https://www.weforum.org/agenda/2018/07/the-skills-needed-to-survive-the-robot-invasion-of-the-workplace.