Systemy webinarowe "mniej profesjonalne" - dalej świetne narzędzia!

27.03.2020

Niedawno na naszym blogu pojawił się wpis o profesjonalnych systemach webinarowych, czyli platformach umożliwiających cyfrowe spotkania i komunikację online. Wraz z rozwojem ludzi i świata poszukiwane są rozwiązania, które pozwalają zwiększyć szybkość oraz efektywność wymiany wiedzy. Z webinarów korzystają te grupy zawodowe, którym najbardziej zależy na rozwoju kompetencji. Badania pokazują, że najbardziej popularne tematy webinariów to języki obce oraz aspekty związane z zarządzaniem. Jednak świat nieustannie się zmienia- co mogliśmy odczuć w ciągu ostatnich kilku tygodni - i wyzwaniem jest, by się do tych zmian dostosować. Tu pojawia się pytanie, jakich webinarów chcą Polacy? Z przeprowadzonego obserwatorium wynika, że dla naszych rodaków najważniejsze aspekty takich szkoleń to dostęp do dodatkowych materiałów, możliwość interakcji z trenerem, w tym zadawanie pytań czy rozmowa na chacie, oraz możliwość archiwizacji nagrania. Wychodząc naprzeciw, zestawiliśmy obok siebie kolejne ciekawe platformy webinarowe. Czy któraś z nich odpowiada na potrzeby słuchaczy?

Kilka kolejnych przykładów

  • Expertise tv. to platforma webinarowa dla ekspertów działająca w HTML5. Dostępna jest jej bezpłatna wersja, bez limitu czasowego „Free Forever”, której użycie pozwala nam na sprawne i rzetelne przeprowadzenie webinaru. W tej platformie możliwa jest retransmisja, czyli nadawanie na żywo na Facebook'u, a sama kreacja materiałów wideo jest bardzo prosta. Dzięki stworzeniu listy mailingowej budujemy społeczność - możemy zapraszać uczestników poprzednich spotkań na nadchodzące wydarzenia. W Expertisetv dostępny jest również chat, możliwość sprawdzania obecności, czy udostępniania ankiet z pytaniami.
  • Crowdcast jest łatwy w użyciu i innowacyjny - bardziej przypomina platformę społecznościową niż typowy program webinarowy. Każdy użytkownik prowadzący webinary ma swój własny profil, a dzięki jego obserwacji widzowie mogą być na bieżąco z „nowinkami”. Dodatkowym plusem jest możliwość prowadzenia prezentacji z wieloma hostami czy udostępnianie ekranu - opcja bardzo wygodna gdy chcemy przedstawić naszym słuchaczom prezentację w PowerPoint. Customizacja webinarów jest jednak znacznie ograniczona. Crowdcast udostępnia swoją platformę do tworzenia spotkań, bez ingerencji w ich treść, ale narzuca ramy dotyczące wyglądu profilu czy pokoju webinarowego. Warto też wiedzieć, że w Crowdcast spotkania automatycznie kończą się po 2 godzinach.
  • BigMarker oferuje nam wiele opcji tworzenia webinarów: od live'ów, przez seminaria na żądanie (nagrane wcześniej webinaria są dostępne dla widzów w każdym możliwym czasie), aż po wirtualny pokój spotkań 24/7, czyli zawsze dostępny pokój webinarowy, do którego można dołączyć, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Jest to ogromny plus dla osób, które organizują wiele różnych wydarzeń online. Dodatkowo BigMarker oferuje szeroką gamę dobrze zaprojektowanych szablonów stron wstępu.
  • HQWebinar to platforma proponująca wiele ciekawych rozwiązań. Interesująca jest opcja dodawania do webinaru filmów i możliwość studiowania zasobów z zewnętrznych stron internetowych, dzięki czemu webinarium stanie się ciekawsze i angażujące. HQWebinar daje również możliwość stworzenia poczekalni, w której odwiedzający mogą przeglądać przydatne informacje i zasoby, czekając na wydarzenie. Platforma posiada również podstawowe ułatwienia, takie jak chat na żywo, czy udostępnianie ekranu.
  • Demio określa się jako „platforma do webinariów stworzona z myślą o marketingu”. Łatwość z obsłudze, dobra jakość obrazu i dźwięku oraz czysty, minimalny interfejs użytkownika z pewnością przypadną do gustu wielu zainteresowanym. W Demio dostępne są funkcje, dzięki którym możliwe jest większe zaangażowanie i interakcja w trakcie wydarzenia, takie jak czat na żywo, ankiety czy możliwość udostępniania materiałów informacyjnych w postaci plików do pobrania.
  • Webinar Jam oferuje wiele ułatwień dla początkujących - na każdym kroku można znaleźć filmy szkoleniowe, dzięki którym szybko dowiemy się, co i jak robić. Webinar Jam udostępnia możliwość „wyskakujących przycisków”, ankiet, ofert i odliczeń, które zachęcają uczestników do podjęcia działań. Dodatkowo, każde seminarium internetowe jest automatycznie rejestrowane, a powtórkę można wysłać do uczestników.
  • Livestorm to rozwiązanie do webinarów i spotkań online bez konieczności pobierania. Z Livestorm możesz korzystać również na urządzeniach mobilnych. Oprócz podstawowych funkcji webinarowych, Livestorm oferuje także zaawansowane narzędzia analityczne po spotkaniu jak również funkcje segmentacji odbiorców.
  • Easy Webinar proponuje duży wybór wydarzeń cyklicznych, jednorazowych lub automatycznych w trakcie tworzenia seminarium internetowego. Opcje można z łatwością dostosować pod siebie, jednak w Easy Webinar nie znajdziemy opcji zadawania pytań, wysyłania ankiet do widzów, nie ma też możliwości użycia „tablicy”. Webinaria na Easy Webinar będą więc raczej w postaci wykładów niż interaktywnej nauki.

Jak widać, wybór jest ogromny. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać najbardziej dopasowaną formę prowadzenia spotkań online. Warto jednak, przede wszystkim, nie zapominać o pozytywnej energii w trakcie interakcji z słuchaczami - wybaczy ona nawet problemy z obciążonymi serwerami.