W jakim zespole nie chcemy pracować?

31.08.2020

Żeby realizować większe projekty potrzebny jest nam zespół. Praca w pojedynkę to nie najlepszy pomysł, dlatego warto poświęcić czas, by skonstruować dobry zespół projektowy. Dobry, czyli taki, w którym ludzie są świadomi, że gracie do jednej bramki i przyświeca wam jeden cel.

Są jednak zespoły, w których po prostu nie chcesz być…

Co charakteryzuje nieefektywne zespoły?

Brak zaufania

Zaufanie powinno być fundamentem każdego projektu czy przedsięwzięcia. Nie mając pewności co do zespołu i poczucia bezpieczeństwa, zamiast skupiać swoją energię na pracy, koncentrujemy się na swego rodzaju przetrwaniu.
Z drugiej strony, jeśli działamy w zespole godnym zaufania jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i dawania więcej od siebie - wszystko dzieje się sprawniej. Dlatego, jeśli zauważacie w swoim projekcie problemy z zaufaniem, warto jak najszybciej nad tym popracować. Nic co zbudowane na słabych fundamentach, nie będzie trwałe!

Brak dbałości o wyniki

Czasem w zespole zdarza się tak, że praca, która ma być wykonana owszem zostaje zrobiona, jednak nikt nie dba o to, by zrobić jeden krok dalej. By sprawdzić, czy dana rzecz działa poprawnie, czy spełnia oczekiwania klienta. Zadania na ich liście są odhaczone, więc można iść do domu. Zdarza się również tak, że zadania w ogóle nie są doprowadzane do końca.

Jak wpłynąć na taki zespół? Na początku działań projektowych określić jasny cel, plan działania i korzyści z przyszłych wyników. Takie spojrzenie na całość pozwala zrozumieć po co się w danym miejscu gromadzimy, jest też bardzo cenne, gdy zabraknie motywacji.

Unikanie lub rozmycie odpowiedzialności

Ciężko jest doprowadzić do końca projekt, w którym zespół nie chce podejmować się zadań, lub unika odpowiedzialności za wyniki swojej pracy. Ważny jest w tym przypadku dobry lider, który nada kierunek zespołowi, będzie motywował ludzi do pracy, a także zauważał i rozwijał tych, którzy chcą się angażować (więcej o tym jak być dobrym liderem w tym wpisie).

Brak zaangażowania

Działania proaktywne są nieocenione w pracy zespołowej. Dobrze pracuje się z ludźmi, którzy są skorzy do pomocy, oferują pomysły, które mogłyby poprowadzić zespół do przodu. Często niestety brakuje takich osób, boimy się bowiem, że zostaniemy wykorzystani, że granica między życiem zawodowym a prywatnym zostanie rozmyta. Istotne jest tutaj zaufanie, które daje wspomniane już wcześniej poczucie bezpieczeństwa.

Stworzenie dobrego zespołu to nie taka prosta sprawa. Czasem mogą pojawić się spory - to nieuniknione. Na szczęście istnieje wiele sposobów na twórcze rozwiązanie konfliktów, tak, byśmy wynosili z nich cenne lekcje. Istotna jest tutaj otwarta komunikacja, która pozwoli nam na bieżąco dostrzegać bolączki i je niwelować.

Praca z zespołem to ciągły proces, nad którym trzeba czuwać i działać w odpowiednim momencie.